środa, 6 listopada 2013

Jak zachowywać się na siłowni ?

Kiedy już uda nam się wybrać odpowiednią dla nas siłownię watro pamiętać o paru zasadach. Przestrzeganie ich wpłynie pozytywnie na jakość treningu i relacje z osobami ,które trenują razem z nami na siłowni.


1. Ekwipunek - przygotowanie do treningu zacznij już  w domu, spakuj ręcznik, strój sportowy, buty i wodę mineralną. Na wielu siłowniach obowiązuje strój sportowy i obuwie zmienne więc ich brak może skutkować nie wpuszczeniem na trening. Ręcznik również jest bardzo istotny - kładziemy go zawsze na przedmiotach na których ćwiczymy. Np. ćwiczymy wyciskanie na płasko - ręcznik leży pod naszymi plecami, ćwiczymy na modlitewniku - ręcznik rozkładamy właśnie na nim. Takie zachowania poprawiają higienę i są wręcz obowiązkowe na porządnych siłowniach.

2. Przywitaj się z wszystkimi - wystarczy zwykłe "cześć" przy wejściu na salę.

3. Sprzątaj po sobie! - bardzo wiele początkujących osób o tym nie pamięta. Kiedy czegokolwiek używasz zawsze odkładaj na miejsce, podobnie jeśli chodzi o maszyny. Zawsze zostawiaj je na poziomie "0" , bez obciążeń, itp. 

4. Bądź pomocny i pomagaj innym - jeśli ktoś prosi Cię o pomoc udziel mu jej, jeśli Ty jej potrzebujesz nie bój się zapytać, jeśli czegoś nie wiesz również pytaj. Większość ludzi na siłowniach pomaga sobie na początku oczywiście będziesz miał wrażenie, że się na Ciebie dziwnie patrzą, ale do czasu. Wystarczy pokazać, że chodzisz systematycznie i się starasz wtedy wkraczasz do "ekipy z siłki" :) 

5. Higiena osobista - nikt nie lubi smrodu potu z przed trzech dni więc staraj się zawsze mieć świeże ciuchy i dobrze pachnieć przynajmniej na początku treningu. Wiadomo w końcu i tak jesteśmy spoceni, ale każdy z nas wie jak pachnie ktoś po intensywnym treningu, a jak brudas który nie dba o higienę...

6. Wolna przestrzeń - staraj się zajmować tyle miejsca ile faktycznie potrzebujesz, nie rozkładaj się na pół siłowni z dwoma hantelkami przeszkadzając przy tym większości osób. 

To chyba podstawowe zasady których warto przestrzegać na siłowni. Więcej postaram się przybliżyć wkrótce. Jeśli macie jakieś pomysł piszcie w komentarzach :)

2 komentarze:

  1. przydatne rady tym bardziej,że planuję zapisać się na siłownię:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratuluję decyzji :) W przyszłości pojawi się tu więcej przydatnych rad :)

      Usuń

Zapraszam do komentowania, krytykowania, wymiany poglądów. Pamiętajcie o jednej zasadzie - krytyka niech będzie konstruktywna i rzeczowa. Dzięki