środa, 16 listopada 2016

Opaski kompresyjne - zalety stosowania.

Opaski kompresyjne są coraz popularniejsze wśród sportowców. Dlaczego? Co sprawia, że coraz chętniej sięgamy po nie podczas treningów.?

Ból, zmęczenie, niewielkie, będące skutkiem mikrowstrząsów, urazy oraz zakwasy czasem poważnie utrudniające chodzenie następnego dnia… Trudno byłoby znaleźć sportowca, który nie doświadczałby tego wszystko po wyczerpującym treningu. Pojawiają się bez względu na dyscyplinę i towarzyszą biciu osobistych rekordów zarówno przez biegaczy, kolarzy czy piłkarzy, jak i piechurów, nordic walkerów czy rolkarzy. Jak powstają?
Mikrourazy mięśni to w dużej mierze skutek ich niedotlenienia. Przy dużym wysiłku twoje tętno może okazać się zbyt niskie, by wydajnie transportować krew do wszystkich partii mięśni. Te, pozbawione tlenu i innych substancji odżywczych, wolniej się regenerują, czego skutkiem są dolegliwości odczuwane przez sportowców po treningu. Uniknąć ich pomogą opaski kompresyjne i inne uciskowe elementy odzieży sportowej. Warto się w nie wyposażyć tym bardziej, że na tym ich zalety się nie kończą.

Dbasz o zdrowie

Opaski i odzież kompresyjna wbrew pozorom wcale nie została stworzona dla sportowców. Kilkadziesiąt lat przed tym, jak trafiła na trasy wyścigów, boiska i siłownie, była już stosowana w medycynie. Stopniowana kompresja – najsilniejsza u dołu i słabnąca ku górze – od dawna stosowana jest w profilaktyce i leczeniu żylaków oraz zakrzepicy. Lekarze rekomendują ją między innymi pacjentom długo stojącym lub siedzącym oraz cierpiącym na cukrzycę.
Biegacze, narciarze biegowi czy chodziarze na wystąpienie tych dolegliwości są narażeni w równym stopniu. Dzięki zwiększonemu dotlenieniu organizmu – a w szczególności – kończyn, takie opaski w dużym stopniu minimalizują ryzyko podobnych problemów. Kwestie zdrowotne i możliwość szybszej regeneracji po wysiłku to najlepszy powód, by dać szansę skarpetom oraz opaskom kompresyjnym.


Ochrona mięśni

Zwłaszcza, że ich noszenie może uniknąć nie tylko zakrzepów i żylaków, ale też wielu dolegliwości natury ortopedycznej. Dzięki uciskowi w miejscach najbardziej narażonych na urazy, zapewniają świetną ochronę mięśni, stawów i ścięgien oraz stabilizację kończyn. Ich noszenie może być więc pomocne w profilaktyce złamań, zwichnięć i naderwań ścięgien, znacznie poprawiając bezpieczeństwo treningów.
Warto je wybrać szczególnie wtedy, gdy planujemy aktywności w trudnym terenie. W czasie biegania na nierównych leśnych ścieżkach, trekkingów w wysokich górach lub przełajowych wędrówek będą podtrzymywały stawy i ścięgna, zapobiegając kontuzjom, o które w takim terenie nietrudno. Oczywiście warto założyć je także wtedy, gdy nie wyruszamy w taki teren, a na bieżnię, piłkarskie boisko lub do klubu fitness.


Odprowadzanie wilgoci

Współczesne opaski kompresyjne dla sportowców produkowane są z syntetycznych tkanin, które zapewniają efektywne odprowadzanie wilgoci. To bardzo ważne szczególnie w przypadku skarpet, chociaż zaletę tę docenią również ci, którzy wybiorą opaski. Materiał, z którego zostały wykonane ściśle przylega do skóry, co mogłoby powodować zatrzymanie potu, a jego produkcja przy dużym wysiłku jest przecież znacznie zwiększona.
Najlepiej w tej roli sprawdzają poliester i poliamid, które dzięki swojej oddychalności zapewniają świetną ochronę przed odparzeniami i otarciami. By ich zakładanie i ściąganie nie sprawiało problemów, a opaska nie spadała podczas treningu, konieczny jest również dodatek elastanu, dzięki któremu takie produkty są odpowiednio rozciągliwe.
Zapraszamy na www.360sklep.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania, krytykowania, wymiany poglądów. Pamiętajcie o jednej zasadzie - krytyka niech będzie konstruktywna i rzeczowa. Dzięki